Uczennice z I LO w Bydgoszczy wygrały wojewódzki etap Olimpiady ZUS


Znamy już zwycięzców X edycji wojewódzkiego etapu Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, który odbył się 5 marca w Toruniu. Zwyciężyły uczennice z I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy.

 

Na Uniwersytecie WSB Merito w Toruniu 5 marca odbył się wojewódzki etap Olimpiady o ubezpieczeniach społecznych. W zmaganiach zmierzyło się 20 najlepszych zespołów ze szkół średnich w województwie. Swoje reprezentacje miały takie miasta i wsie jak: Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Tuchola, Włocławek, Grudziądz, Nakło nad Notecią, Mogilno, Rypin, Sypniewo, Koronowo, Jabłonowo Pomorskie, Lipno, Golub-Dobrzyń, Żnin i Przemystkainformuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Uczestnicy olimpiady mieli do rozwiązania test wielokrotnego wyboru składający się z 25 pytań. Na udzielenie odpowiedzi było tylko 30 minut. O miejscu na podium decydowały punkty i czas. Test nie należał do łatwych. Młodzież musiała zmierzyć się z takim pytaniami, jak np.: kto wypłaca zasiłek chorobowy z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego, ile dni zasiłku opiekuńczego w roku przysługuje na chorą teściową czy na opiekę nad 12-letnim chłopcem niepełnosprawnym w stopniu znacznym. Były też pytania o świadczenie rehabilitacyjne, rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną, czy zasiłek macierzyński. Jedno z pytań dotyczyło składek na ubezpieczenia społeczne, które opłaca wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. Uczniowie musieli także zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi zbiegów tytułów do ubezpieczeń czy podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne- dodaje rzeczniczka. 

 

W tym roku największą wiedzą o ubezpieczeniach społecznych wykazali się uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy oraz z Technikum nr 1 im. Mikołaja Kopernika Ekonomisty w Zespole Szkół Ekonomicznych w Grudziądzu. Odpowiedzieli poprawnie na 16 pytań z 25. O miejscu na podium zadecydował czas. Uczennice z I LO w Bydgoszczy na rozwiązanie testu potrzebowały 20 minut i 34 sekundy, a uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Grudziądzu 24 minut i 42 sekundy. III miejsce z liczbą 15 punktów wywalczyli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy Technikum Ekonomiczne nr 6. Swój wynik osiągnęli w czasie 22 minut i 3 sekundy.

 

Udział w olimpiadzie to nie tylko nowe umiejętności, przydatna wiedza, ale także nagrody. Już na etapie wojewódzkim najlepsi otrzymali m.in. smartwatche, słuchawki bezprzewodowe dokanałowe, czy słuchawki nauszne.

 

Najpierw „Lekcje z ZUS”, potem olimpiada

Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”  organizowana jest w ramach projektu „Lekcje z ZUS” i stanowi jego ukoronowanie. Najpierw uczniowie biorą udział w 4 lekcjach o ubezpieczeniach społecznych, a dopiero potem zdobytą wiedzę o zasiłkach, ubezpieczeniach, emeryturach i prowadzeniu własnej firmy sprawdzają w Olimpiadzie ZUS, która składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i centralnego. Zainteresowanie konkursem jest duże. W tym roku do udziału w olimpiadzie zgłosiło się ponad  36 tys. uczniów z przeszło tysiąca szkół średnich z całej Polski, w województwie kujawsko-pomorskim niemal 2,7 tys. uczniów z 64 szkół. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się 333 najlepsze zespoły z całej Polski w tym 20 zespołów z województwa kujawsko-pomorskiego. Każdy Komitet Wojewódzki 5 marca wyłonił zwycięzców etapu wojewódzkiego Olimpiady, wskazując zespół, który uzyskał najwyższą liczbę punktów w najkrótszym czasie. W finale, który odbędzie się 18 kwietnia w Warszawie w Centrali ZUS-u, wezmą udział te zespoły, które uzyskały przynajmniej 80 proc. poprawnych odpowiedzi z testu, tj. 20 punktów.

 

Na laureatów olimpiady czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe (laptopy, tablety, czytniki e-book), a także indeksy lub dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele prestiżowych uczelni w całej Polsce. Indeksy oferują między innymi: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warszawski, czy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tytuł laureata lub finalisty olimpiady zwalnia też uczniów z części pisemnej egzaminu zawodowego technika ekonomisty i technika rachunkowości. Jest więc o co walczyć.

 

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim


Projekt i realizacja: WiWi.pl