28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Szafarni – WYNIKI


 

W dniach 12-16 maja w Szafarni odbył się w 28. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży, którego organizatorem nieprzerwanie od 29 lat jest Ośrodek Chopinowski.

Po rocznej przerwie wymuszonej sytuacją pandemiczną na świecie, Ośrodek Chopinowski w Szafarni zorganizował konkurs pianistyczny w formie hybrydowej. Młodzi pianiści z całego świata nadesłali swoje nagrania konkursowe, które zostały przesłuchane przez międzynarodowe grono jurorów obradujące w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. W tym roku przewodniczącą jury była profesor bydgoskiej Akademii Muzycznej, Katarzyna Popowa-Zydroń. Do tegorocznej edycji Konkursu zakwalifikowano 55 wykonawców z 15 krajów.

To niezwykłe wydarzenie artystyczne było możliwe dzięki wsparciu wielu instytucji. Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pana Piotra Całbeckiego. Patronowali mu także Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przez kolejne 4 dni w Ośrodku Chopinowskim odbywały się przesłuchania konkursowe, w których uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: do 10, do 13 i do 16 roku życia. Do tegorocznego Konkursu zakwalifikowało się aż 55 uczestników z 15 krajów: Ukraina, Słowacja, Kanada, Indonezja, Irlandia, Norwegia, Turcja, Litwa, Białoruś, Chiny, Włochy, Japonia, Niemcy, Szwajcaria oraz Polska.

Tradycyjnie w skład międzynarodowego jury wchodzili uznani pianiści i pedagodzy. Podczas tej edycji konkursowe zmagania oceniali: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń (Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Polska) – przewodnicząca, prof. Izabella Darska-Havasi (Fundacja im. György’a Ferenczy’ego w Budapeszcie), prof. Maria Murawska (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy), prof. Martin von der Heydt (Hochschule für Künste Bremen), prof. Piotr Paleczny (Uniwersytetu Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie), prof. Andrzej Tatarski (Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu).

Jurorzy postanowili przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

GRUPA I

I Nagroda: Leping HO (Kanada)

II Nagroda: Alicja Pia BORKOWSKA(Polska)

III Nagroda: Zhang COLIN (Kanada)

IV Nagroda: nie przyznano

V Nagroda: nie przyznano

VI Nagroda: nie przyznano

Wyróżnienia:

Sofiia KOTIUK (Polska)

Zuzanna WOJDAK (Polska)

GRUPA II

I Nagroda: Pei Lin Oisin PU (Irlandia)

II Nagroda: Joanna Maja JASNOWSKA (Polska)

III Nagroda: Bartosz Aleksander FRYDEL (Polska)

Wyróżnienia I stopnia:

Zuzanna Maria KOPCIUCH (Polska)

Zuzanna KRYSTIAN-BROWALSKA (Polska)

Wyróżnienia II stopnia:

Piotr Marcin TYMURA (Polska)

Jakub STANISZEWSKI (Polska)

Klėja KAŠUBAITĖ (Litwa)

GRUPA III

I Nagroda: Yiming SUN (Chiny)

II Nagroda: Yonghuan ZHONG (Chiny)

III Nagroda ex aequo: Yehuda PROKOPOWICZ (Polska)

III Nagroda ex aequo: Zihan JIANG (Chiny)

III Nagroda ex aequo: Eryk KOSZELA (Polska)

Wyróżnienia:

Monica ZHANG (Włochy)

Jakub KOSECKI (Polska)

Oprócz nagród głównych oraz wyróżnień tradycyjnie przyznano również nagrody specjalne m.in. w postaci koncertów, wydawnictw nutowych i innych upominków.

Nagrody dodatkowe:

  • Nagroda Fundacji Chopin w Ogrodzie Sztuk. Koncert w Szafarni

Alicja Pia BORKOWSKA(Polska)

Bartosz Aleksander FRYDEL (Polska)

Eryk KOSZELA (Polska)

  • Nagroda Fundacji im. Györgya Ferenczyego w Budapeszcie za najlepsze wykonanie mazurków Fryderyka Chopina:

Yiming SUN (Chiny)

Eryk KOSZELA (Polska)

  • Nagroda Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w formie półrecitalu
    w siedzibie uczelni.

Yehuda PROKOPOWICZ (Polska)

  • Nagroda Dyrektora Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni

Yiming SUN (Chiny)

Yonghuan ZHONG (Chiny)

W niedzielę 16 maja podczas Koncertu Laureatów online odbyło się podsumowanie Konkursu oraz ogłoszenie nagród. Publiczność śledząca transmisję online mogła jeszcze raz wysłuchać nagrań wszystkich nagrodzonych pianistów.

Po roku nieobecności, w Szafarni znowu rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu młodych adeptów sztuki pianistycznej. Mamy nadzieję, że mimo tej wyjątkowej formy, organizacja Konkursu przyczyniała się do rozwoju talentów i osiągania muzycznych sukcesów. Ufamy, że kolejna edycja w 2022 roku pozwoli nam spotkać się w Szafarni, bo nic nie zastąpi występu na żywo, z odrobiną tremy, reakcji publiczności, oklasków i atmosfery, z której słynie nasz konkurs w całym świecie.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


Projekt i realizacja: WiWi.pl