Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Dziewanowskich w Płonnem na Zielonej szkole w Górznie


W dniach 10-11 września 2018 r. uczniowie klas VI-VIII Szkoły Podstawowej im. Dziewanowskich w Płonnem pojechali na „Zieloną Szkołę” do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Wilga w Górznie. Środki na bezpłatne uczestnictwo w warsztatach ekologicznych wraz z wyżywieniem i noclegiem, udało się pozyskać nauczycielom Panu Dawidowi Stachowskiemu i Pani Katarzynie Foksińskiej. Wyjazd sfinansowany był ze środków unijnych w ramach edukacji ekologicznej. Dzieci spędziły tam 2 dni.

Ośrodek jest położony na terenie Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego na pograniczu trzech województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego. Ze wzgórza Bocianiec, na którym usytuowany jest Ośrodek, rozciąga się malowniczy widok na pobliskie jezioro rynnowe i przepiękny leśny rezerwat przyrody Szumny Zdrój, z którym uczniowie mieli możliwość zapoznania się podczas przejścia ścieżką przyrodniczo-edukacyjną. Trasa wędrówki obejmowała 6 km i przebiegała przez tereny o bardzo urozmaiconej rzeźbie. W drodze powrotnej uczestnicy mieli możliwość zobaczenia pięknego i malowniczego miasteczka Górzno. Po dniu pełnym wrażeń uczniowie bawili się przy ognisku przy pieczeniu kiełbasek i wspólnym śpiewaniu.

Drugiego dnia po śniadaniu uczestnicy „Zielonej Szkoły” mieli zajęcia o tematyce ekologicznej. I część dotyczyła życia zwierząt zamieszkujących lasy pojezierza brodnickiego. Natomiast II część poświęcona była bezpiecznemu poruszaniu się po drodze. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe gadżety. Opiekunami podczas wyjazdu byli:Dawid Stachowski, Katarzyna Foksińska, Mariusz Fydryszewski i Anna Szlufik. Nauczyciele planują w przyszłości kolejny wyjazd dla dzieci, którzy jeszcze tam nie byli, również ze środków unijnych.

Projekt i realizacja: WiWi.pl