Wakacje z Chopinem TAKAYUKI HIRATA


Fundacja Chopin w Ogrodzie Sztuk po raz kolejny zaprasza na koncert z cyklu „Wakacje z Chopinem”, który odbędzie się w niedzielę 6 sierpnia o godzinie 12.15 w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Wspaniałe dzieła Fryderyka Chopina wykona pochodzący z Japonii pianista Takayuki Hirata.

W programie koncertu znalazły się dzieła z dojrzałego etapu twórczości kompozytora m. in. poruszający Nokturn H-dur op. 32 nr 1, a także spokojna, melancholijna Kołysanka, czyli Berceuse Des-dur op. 57, w której pobrzmiewają echa pieśni śpiewanych Chopinowi przez matkę. Podczas tego koncertu będzie można wysłuchać rzadko wykonywanych Wariacji B-dur op.12 na temat ronda Jevends des scapulaires z opery Ludovic Herolda i Halevy’ego. Centralnym punktem niedzielnego recitalu będzie czteroczęściowa Sonata b-moll op. 35 Fryderyka Chopina, skomponowana na początku znajomości kompozytora z pisarką George Sand, ukończona w czasie jego pierwszych wakacji w Nohant. W tej sonacie znalazł się powstały dwa lata wcześniej, słynny Marsz żałobny. Na zakończenie w dworku Dziewanowskich w Szafarni będzie można usłyszeć dobrze znany, pełen powagi i dostojeństwa, heroiczny Polonez As-dur op. 53.

Gościem najbliższych „Wakacji z Chopinem” jest urodzony w Osace japoński pianista Takayuki Hirata, który już w wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Od 12 roku życia doskonalił technikę u prof. Shinobu Yamady w Kansai. Po ukończeniu szkoły Proffesional School of the Piano kontynuował naukę gry w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego w Tokio. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Koncertował między innymi z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej oraz Toruńską Orkiestrą Kameralną. Uczestniczył w wielu festiwalach w Europie i Japonii. Pianista wykładał w Akademii Muzycznej w im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Takayuki Hirata zajmuje się popularyzowaniem muzyki japońskiej w Polsce, wykonując utwory współczesnych kompozytorów japońskich, takich jak m.in.: Tōru Takemitsu, Katsuhisa Hattori. W roku 2000 uczestniczył w prawykonaniu Koncertu na dwa fortepiany, który stworzył słynny kompozytor japoński Kohichi Hattori.

 Podczas niedzielnego spotkania z muzyką Chopina odczytane zostaną również fragmenty listów kompozytora, dzięki którym publiczność będzie mogła zapoznać się z wydarzeniami rozgrywającymi się w Szafarni podczas wakacyjnego pobytu młodego Chopina na ziemi dobrzyńskiej w 1824 i 1825 roku.

Po koncercie wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na kolejną atrakcję  związaną z postacią Fryderyka Chopina – program słowno-muzyczny „Chopin na Majorce”. Będzie to niezwykła prezentacja  w interesujący sposób przybliżająca fakty i ciekawostki z niezwykłej podróży Fryderyka Chopina na hiszpańską wyspę. Program przygotowały i zaprezentują członkinie Koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim – panie : Łucja Dankiewicz, dr Wielisława Dankiewicz-Czajka oraz Zofia Dobra – Marek.  Nie zabraknie również akcentu muzycznego. Prezentację wzbogacą utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu ostrowskiego pianisty Łukasza Kryjoma.  Wydarzenie odbywa się w  ramach współpracy Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni z Towarzystwem im. F. Chopina z Ostrowa Wielkopolskiego.

Serdecznie zapraszamy na kolejne „Wakacje z Chopinem” w niedzielę 6 sierpnia o godzinie 12.15. Na koncert zapraszają: Fundacja Chopin w Ogrodzie Sztuk i Ośrodek Chopinowski w Szafarni.

Wstęp wolny

Chopin Bus nie kursuje

Zadanie „Wakacje z Chopinem” jest współfinansowane ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


Projekt i realizacja: WiWi.pl