AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA „ŻONKILE” W PŁONNEM.


AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA „ŻONKILE” W PŁONNEM.

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.

25 kwietnia 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Dziewanowskich w Płonnem przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”, by uczcić pamięć o ofiarach holocaustu, powstańcach Getta Warszawskiego, budować wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.

By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia, klasa VI własnoręcznie przygotowała papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję, które później wręczali nauczycielom i uczniom , przypominając o rocznicy powstania w getcie warszawskim. Została również wykonana gazetka przybliżająca wszystkim cele akcji. Koordynatorem akcji w szkole i opiekunem był nauczyciel Dawid Stachowski.

Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile

Projekt i realizacja: WiWi.pl