Wyniki 25. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży


W dniach 17-21 maja w Szafarni odbył się w Szafarni 25. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży, którego organizatorem nieprzerwanie od 25 lat jest Ośrodek Chopinowski. Tegoroczna jubileuszowa edycja Konkursu została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Już po raz kolejny do Szafarni przybyli młodzi pianiści z całego świata, którzy mieli okazję nie tylko zaprezentować swoje umiejętności pianistyczne, ale także mogli odwiedzić inspirujące miejsce, w którym przed laty swoje wakacje spędzał młody Fryderyk Chopin.

Konkurs zainaugurowano koncertem w Centrum Kulturalno- Konkresowym Jordanki w Toruniu, podczas którego wystąpili Piotr Paleczny oraz Paweł Wakarecy wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Mariusza Smolija. Koncert był niezwykłym wydarzeniem artystycznym, a zarazem uroczystym wprowadzeniem w świat dzieł Fryderyka Chopina, które w następnych dniach można było usłyszeć w wykonaniu pianistów dopiero rozpoczynających swoją muzyczną karierę.

Przez kolejne 3 dni zmagań konkursowych dworek w Szafarni nieustannie rozbrzmiewał muzyką. Pianiści z młodzieńczym zapałem interpretowali dzieła mistrzów muzyki poważnej, rywalizując w trzech kategoriach wiekowych: do 10, do 13 i do 16 roku życia. Do tegorocznego Konkursu zakwalifikowało się aż 55 uczestników z 13 krajów: Islandii, Singapuru, Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Kanady, Rosji, Włoch, Ukrainy, Japonii, Niemiec, Białorusi, Węgier, Korei Południowej oraz Polski.

Muzyczne zmagania oceniało międzynarodowe jury w składzie: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), prof. Izabella Darska-Havasi (Fundacja im. Györgya Ferenczyego w Budapeszcie, Węgry), dr Hui-Ying Liu-Tawaststjerna (Akademia Sibeliusa przy Uniwersytecie Sztuki w Helsinkach, Finlandia), prof. Maria Murawska (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), prof. Martin von der Heydt (Hochschule für Künste Bremen, Niemcy), prof. Jordi Benseny Plaza (Konserwatorium Muzyczne w Lleidzie, Hiszpania), prof. Andrzej Tatarski (Akademia Muzyczna w Poznaniu). Grono jurorów, złożone z wybitnych pianistów i pedagogów nie tylko oceniło występy, ale także udzielało cennych rad początkującym pianistom.

Po zakończeniu przesłuchań wyłoniono 8 laureatów i przyznano 8 wyróżnień. W pierwszej grupie wiekowej nagrodzono następujące osoby: I Nagroda -Alena ALEKHINA (Rosja), II Nagroda- Rio UEYAMA (Japonia), III Nagroda- Natalia KUTC (Rosja), a wyróżnienia otrzymały: Asta Dora FINNSDOTTIR (Islandia) oraz Jean Ann FONG (Singapur). W drugiej grupie wiekowej laureatami zostali następujący uczestnicy: I Nagroda – Piotr Zbigniew CZERWIŃSKI (Polska), II Nagroda – Anastasiia KLIUCHEREVA (Rosja), III Nagroda- Monan JÜLCH (Niemcy), a wyróżnienia otrzymali: Marta PAPOJAN (Polska), Roman FEDIURKO (Ukraina), Julia TOŁWIŃSKA (Polska). Z kolei w trzeciej grupie wiekowej I Nagrodę zdobyła Maria Teresa MOLISZEWSKA, II Nagrodę Szymon Jakub DRABIŃSKI, III Nagrody nie przyznano, a wyróżnienia otrzymali: Vasilisa STARYNINA( Rosja), Marek Michał KĄKOL (Polska) oraz Kanghyun KIM (Korea Południowa). Oprócz nagród głównych oraz wyróżnień tradycyjnie przyznano również nagrody specjalne m.in. w postaci koncertów, wydawnictw nutowych i innych upominków.

W niedzielę 21 maja podczas plenerowego Koncertu Laureatów odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu oraz wręczenie nagród. Publiczność mogła jeszcze raz wysłuchać wszystkich nagrodzonych pianistów, którzy wykonali wskazane przez jury utwory z repertuaru konkursowego.

Tegoroczna jubileuszowa edycja Konkursu ponownie przyciągnęła do Szafarni miłośników muzyki poważnej. To wypracowana przez 25 lat renoma Konkursu sprawia, że do Szafarni co roku, mimo różnić kulturowych czy językowych barier, przyjeżdżają młodzi pianiści z całego świata, których zawsze jednoczy jedno – nieustająca pasja do muzyki. To dzięki nim na nowo odżywają miejsca związane z Fryderykiem Chopinem, a Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży jest niezmiennie jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w naszym regionie.


Projekt i realizacja: WiWi.pl