Zalecenia dotyczące koronawirusa


Przypominamy o stosowaniu się do podstawowych zasad ochrony przed infekcjami, które mają zastosowanie również w przypadku koronawirusa. 

Po powrocie z krajów, w których wystąpiły zachorowania z powodu zarażenia koronawirusem należy obserwować się przez 2 tygodnie i najlepiej powstrzymać się przed wychodzeniem z domu. 
W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na zarażenie po pobycie w krajach z zachorowaniami na koronawirusa,  należy niezwłocznie telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub oddział zakaźny. Prosimy, żeby nie zgłaszać się wtedy osobiście do podstawowej opieki zdrowotnej i szpitali, aby uniknąć potencjalnego zarażania innych osób tam przebywających.

Przede wszystkim, w kontekście koronawirusa, prosimy o zachowanie spokoju. 

W okresach większej zachorowalności należy jak najczęściej, dokładnie myć ręce w ciepłej wodzie z mydłem lub odpowiednim środkiem. Należy też unikać zatłoczonych miejsc i trzymać od chorych osób dystans na ok. 1,5 m, nie dotykać twarzy bez użycia rąk, wietrzyć pomieszczenia, oraz dbać o swoją odporność: wysypiać się, utrzymywać pełnowartościową dietę i spożywać naturalne produkty mające działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. W przypadku kichania i kaszlu trzeba zakrywać usta i nos chusteczką higieniczną. W przypadku wystąpienia infekcji warto powstrzymać się od wychodzenia w miejsca publiczne, aby nie zarażać innych.

Tutaj można znaleźć dokładne informacje o prawidłowym myciu rąk: zasady prawidłowego mycia rąk .

Dodatkowo zachęcamy do obejrzenia i/lub pobrania poniższej informacji:

Plakat informacyjny o koronawirusie


Można na bieżąco śledzić informacje o koronawirusie (i krajach, w których wystąpił) na stronach:

www.gis.gov.pl

www.who.int

www.ecdc.europa.eu


 

 


Projekt i realizacja: WiWi.pl