Wakacje z Chopinem Anthony Adkins


16 lipca o godzinie 12.15. Fundacja Chopin w Ogrodzie Sztuk zaprasza do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni na kolejny koncert z cyklu „Wakacje z Chopinem”, w trakcie którego z repertuarem chopinowskim wystąpi pochodzący z Wielkiej Brytanii pianista Anthony Adkins.

Najbliższe niedzielne popołudnie po raz kolejny zostanie wypełnione muzyką Fryderyka Chopina. Na początek publiczność będzie mogła wysłuchać rzadko wykonywanych, utrzymanych w stylu brillant Wariacji B-dur na temat ronda Jevends des scapulaires z opery Ludovic Herolda i Halevy’ego op. 12, a także typowo romantycznego Nokturnu  Des-dur op. 27 nr 2, który otwiera niezwykle melodyjna kantylena. Anthony Adkins oczaruje również słuchaczy melancholijnym Polonezem cis-moll op. 26 nr 1 oraz wspaniałym Impromptu As-dur op. 48. Wielu muzycznych wrażeń dostarczy także emocjonalny Nokturn c-moll op. 48 nr 1 oraz inspirowana włoskim gatunkiem muzycznym Barkarola Fis-dur op.60. Tym razem oprócz kompozycji Fryderyka Chopina usłyszymy także utwory norweskiego twórcy Edvarda Griega, nazywanego „Chopinem Północy”. Będą to Utwory liryczne op. 65, w których skandynawski twórca, podobnie jak Chopin, wyraźnie nawiązywał do pieśni i tańców ludowych.

Tradycyjnie, podczas niedzielnego koncertu, utwory będą przeplatane opowieścią o pobycie Fryderyka Chopina na ziemi dobrzyńskiej oraz odczytywaniem fragmentów Kuriera Szafarskiego – listów kompozytora do rodziców pisanych w formie żartobliwej gazetki. Będzie to okazja do poznania wydarzeń, które rozgrywały się w Szafarni podczas wakacji Fryderyka Chopina w dworku Dziewanowskich w 1824 i 1825 r.

Anthony Adkins urodził się w Northampton w Anglii. Studiował w Londynie, jako 17- letni student otrzymał dwa stypendia muzyczne do Royal Academy of Music i Royal College of Music. Wybrał Royal College of Music, gdzie przez pięć lat studiował u prof. Erica Harrisona i Bernarda Robertsa. Podczas studiów reprezentował college, występując w kraju i za granicą, brał udział w kursach mistrzowskich m. in. pod kierownictwem Nadii Boulanger. Był finalistą konkursu Chappel Gold Medal. Po ukończeniu studiów  debiutował w londyńskim Wigmore Hall. Dzięki Stypendium Chopinowskiemu kontynuował naukę w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Jana Hoffmana. Dorobek artystyczny Anthonego Adkinsa jest bardzo bogaty. Koncertował  w kraju i za granicą, występował często na estradach londyńskich m. in. Wigmore Hall, Royal Festival Hall, a także w  Austrii, Holandii, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Polsce, Szwajcarii, Hong Kongu i USA. Nagrywał dla radia BBC i występował w telewizji ZDF w Niemczech.

Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy Anthonego Adkinsa, który odbędzie się 16 lipca o godzinie 12.15 w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni w ramach cyklu „Wakacje z Chopinem”.

Zadanie „Wakacje z Chopinem” jest współfinansowane ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


Projekt i realizacja: WiWi.pl