Święto kultury ziem dobrzyńskiej i chełmińskiej


Pełną parą ruszyły przygotowania do Święta kultury ziem Dobrzyńskiej i Chełmińskiej „Zielona Rzeka“. Przygotowywane dwudniowe wydarzenie jest skierowane do miłośników aktywnego wypoczynku, poszukiwaczy nieodkrytych jeszcze miejsc i pasjonatów kultury ludowej. Jest to jedyne Święto w Polsce, które łączy tradycję pielgrzymowania, przedsięwzięcia sportowo-rekreacyjne oraz obcowanie z kulturą i unikatowym krajobrazem  Ziemi Dobrzyńskiej i Chełmińskiej na Szlaku św. Jakuba.

Odbywający się pierwszego dnia II Festiwal św. Jakuba stwarza doskonałą okazję do promocji gmin, miejscowości oraz zabytków znajdujących się na trasie Jakubowej Drogi. Wykorzystując potencjał najstarszego Szlaku pątniczego w Europie, Gmina Radomin włączyła się do organizacji Jakubowego Festiwalu, podczas którego będzie widoczny silny akcent naszego samorządu. Odbywający się w ramach Festiwalu Rajd Rowerowy rozpocznie się przy Kościele p.w. św. Jakuba w Płonnem natomiast wymarsz Rajdu Pieszego będzie miał miejsce przy Ośrodku Chopinowskim w Szafarni.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej Gminy do udziału w wyżej opisywanych przedsięwzięciach. Podczas I edycji Festiwalu św, Jakuba w wydarzeniach sportowo-rekreacyjnych uczestniczyli pielgrzymi z terenu całej Polski. Podobnie będzie w tym roku, dlatego poprzez aktywne uczestnictwo w Festiwalu pokażmy naszą gościnność, otwartość i poczucie dumy ze skarbów naszej małej ojczyzny.

Dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w pokonywaniu „Jakubowej Drogi” przygotowano kilka propozycji:

– Półmaraton Szlakiem św. Jakuba,

– Rajd Pieszy Szlakiem św. Jakuba,

– Rajd Rowerowy Szlakiem św. Jakuba,

– Rajd Konny Szlakiem św. Jakuba,

– Rajd Kajakowy Szlakiem św. Jakuba,

– spotkanie miłośników geocachingu

Po przejściu całej trasy każdy uczestnik otrzyma potwierdzenie pokonania odcinka Szlaku Św. Jakuba – muszlę (symbol szlaku) oraz Paszport Szlaku Św. Jakuba.

Po dotarciu na metę zapraszamy na „Jakubowe Spotkania Muzyczne” na malowniczej Przystani w Elgiszewie, połączone z pokazem historycznych łodzi, warsztatami dla dzieci oraz tradycyjnymi kulinariami.

Od godziny 19:00 na Przystani rozpocznie się „Festiwal Piosenki Jakubowej“, podczas którego zaprezentują się wyjątkowi artyści:

  • Magda Anioł,

  • Tomasz Żółtko

  • Robert Ruszczak,

  • Andrzej Lampert,

  • Tomasz Kamiński,

  • Krzysztof Antkowiak,

Odbywające się drugiego dnia Święto Wsi to barwna i kolorowa uroczystość, podczas której pierwszoplanową rolę odgrywa ludowa tradycja. Prezentujący się podczas jarmarku rzemieślnicy i twórcy ludowi, pokazy dawnych zawodów, występy zespołów pieśni i tańca, obóz rycerski oraz tysiące turystów tworzą niepowtarzalną atmosferę wielkiego święta kultury wiejskiej. Każda z dotychczasowych edycji spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, wystawców i gości. Pozytywny odbiór Święta przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Kultura ludowa jest jednym z głównych filarów kultury całego Narodu. Dlatego też chęć obcowania z nią jest naszą naturalną potrzebą, ponieważ tylko w ten sposób możemy zrozumieć rzeczywisty sens dnia dzisiejszego.

Święto „Zielona Rzeka“, to doskonała okazja do spędzenia aktywnego czasu w gronie najbliższych. Zapraszamy rodziny z dziećmi, zorganizowane grupy turystyczne, młodzieżowe, harcerskie oraz sportowe. Nie może Was zabraknąć!

Jeżeli chcesz zapisać się na Półmaraton, Rajd Pieszy i Rowerowy znajdują się pod linkiem: http://zapisy.sts-timing.pl/ciechocin/


Zapisy na Rajd Kajakowy znajdują się pod linkiem:
http://kajaki.zwinka.pl/splywy/splyw-jakubowy.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie www.ciechocin.pl


Projekt i realizacja: WiWi.pl