Dożynki 2021


29 sierpnia br. Gmina Radomin obchodziła największe święto polskiej wsi, czyli dożynki. W tym roku wydarzenie zostało zorganizowane w Radominie.

Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą, której przewodniczył proboszcz z parafii p.w. św. Mikołaja w Radominie ks. Andrzej Majewski wraz z ks. Leszkiem Błaszczakiem z parafii p. w. św. Jakuba w Płonnem oraz ks. Jarosławem Kowalczyk z parafii p. w. WNMP w Dulsku.

Po liturgii odbył się przemarsz korowodem na teren Gminnego Boiska Sportowego w Radominie, który został poprowadzony przez Ochotnicze Straże Pożarne z tutejszego regionu z Komendantem Gminnym Leszkiem Szulcem na czele oraz orkiestrą dętą.

Po dotarciu na miejsce tegorocznego wydarzenia zebrani odśpiewali hymn, a następnie głos zabrał Wójt Gminy Radomin Piotr Wolski witając wszystkich mieszkańców i zaproszonych gości. W swoim przemówieniu wspominał o trudzie pracy rolnika i tradycji polskiej wsi.

Następnie z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili zaproszeni goście, którymi byli:

Wicestarosta Powiatu Rypińskiego Pan Piotr Czarnecki,

Starosta Golubsko-Dobrzyński Pan Franciszek Gutowski,

Przedstawicielka Pani Poseł Anny Gembickiej,

Przedstawicielka Burmistrza Golubsko-Dobrzyńskiego Pana Mariusza Piątkowskiego.

Wśród zaproszonych gości niemogących dotrzeć na tegoroczne dożynki w związku z wcześniej zaplanowanymi obowiązkami życzenia dla Rolników przesłali:

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki,

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz,

Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski,

Przewodniczący Rady Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego Andrzej Grabowski.

Starostami tegorocznych dożynek byli Pani Aleksandra Szałwińska oraz Pan Zbigniew Jankowski, którzy wręczyli symboliczny chleb i miód Wójtowi Gminy Radomin Piotrowi Wolskiemu i Przewodniczącemu Rady Gminy Zbigniewowi Fodrowskiemu.

Po części oficjalnej rozpoczęła się wspólna zabawa. Tego dnia zaplanowano m.in. konkursy dla dzieci i dorosłych, konkurs na „Piękny Ogród”, stoiska z poczęstunkiem przygotowane przez lokalne Stowarzyszenia i Koła Gospodyń, dmuchańce dla dzieci oraz loterię fantową, w której główną nagrodą był laptop. Pomiędzy występami i atrakcjami rozstrzygnięty został również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, w którym I miejsce zajęło sołectwo Szczutowo, II miejsce Sołectwo Bocheniec, natomiast III miejsce Sołectwo Radomin.

W konkursie na „Piękny Ogród” I miejsce zajęła Pani Edyta Szyjkowska z Radomina, II miejsce Pani Małgorzata Bagińska z Dulska, III miejsce Pan Sławomir Słowik z Radomina.

Uczestnicy dożynek mogli skorzystać z pomocy rachmistrzów i wziąć udział w obowiązkowym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Możliwe było również zaszczepienie się w mobilnym punkcie szczepień na COVID-19.

Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół ERATOX, natomiast zabawę taneczną prowadził zespół Triada Band.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom włączającym się w organizację i przebieg uroczystości.


Projekt i realizacja: WiWi.pl