KONCERT URODZINOWY


KONCERT URODZINOWY

W sobotę, 3 marca, w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni będziemy świętować 208. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji zapraszamy na Koncert Urodzinowy, w programie którego znalazły się kompozycje Fryderyka Chopina w niecodziennej aranżacji – na klarnet i fortepian. Mazurki, walce i nokturny zabrzmią w interpretacji profesorów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku:  Andrzeja Wojciechowskiego (klarnet) i Bogdana Kułakowskiego (fortepian). Koncert połączony będzie ze spotkaniem z publicystą Piotrem Wittem, autorem książki Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie.

W programie koncertu znalazły się wyłącznie dzieła Fryderyka Chopina. Podczas tego wyjątkowego wieczoru usłyszymy melancholijny Nokturn f-moll op. 55 nr 1, a także trzy zapraszające do tańca walce: Walc f-moll op. 70 nr  2,Walc As-dur op. 69 nr 1 oraz Walc  Des-dur op. 64 nr 1. Nie zabraknie również charakterystycznych, inspirowanych polskim folklorem mazurków: Mazurka g-moll op. 67 nr 2, Mazurka C-dur op. 56 nr 2, Mazurka As-dur op. 59 nr 2 i Mazurka a-moll op. 67 nr 4.

Utwory najsłynniejszego polskiego kompozytora zaprezentują wybitni artyści.

Andrzej Wojciechowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Bogdana Ocieszaka (dyplom z wyróżnieniem). Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takie osobowości jak: Andrew Marriner, Jean-Marc Fessard, Walter Vitek, Wojciech Mrozek, Brenno Ambrosini, Joseph Fuster, Nicolas Baldeyrou, Antonio Saiote, Alessando Travaglini, Gábor Varga. W latach 2002-2003 studiował w klasie mistrzowskiej Joan Enric Lluna pod egidą Conservatori Superior De Musica w Castello. Wielokrotnie zdobywał nagrody i wyróżnienia na konkursach klarnetowych i kameralnych zarówno w kraju jak i za granicą. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako solista i kameralista koncertował w Niemczech, Włoszech, Francji, Anglii, Szwecji, Monako, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Hiszpanii, Danii, Holandii, Czechach, RPA, Chinach i wielu miastach Polski. Aktualnie pełni funkcję pierwszego klarnecisty Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Stale współpracuje również z Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Prowadzi niezwykle intensywną działalność kameralną. Wraz ze Sławomirem Wilkiem (fortepian) współtworzy formację Inspiro Duo. Jest również członkiem Mozartowskiego Zespołu Basethornowego, Gdańskiego Tria Stroikowego oraz nietuzinkowego zespołu Zagan Acoustic, specjalizującego się w wykonywaniu muzyki z pogranicza jazzu, folku czy world music. Od 2014 roku Andrzej Wojciechowski jest adiunktem klasy klarnetu w gdańskiej Akademii Muzycznej. W tym samym roku dołączył do zaszczytnego grona „Muzyków Selmera”. Od 2015 roku pełni funkcję profesora gościnnego uniwersytetu Ning Xia University w Yin Chuan.

Bogdan Kułakowski edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Słupsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. B. Zielińskiej. W latach 1977 – 1982 odbył studia pianistyczne w gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego, kończąc je również z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił na kursach po kierunkiem takich artystów jak m.in.: S.Perticaroli, F. Scala i D. Zehlin. Po studiach rozpoczął pracę w macierzystej uczelni, którą kontynuuje po dzień dzisiejszy na stanowisku adiunkta II stopnia. Jest laureatem konkursów TiFC-u na stypendia artystyczne (1979, 1980), laureatem Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1992), zdobywcą wielu nagród w dziedzinie kameralistyki (1986 Nowy Sącz, 1992, 1995 Olsztyn i in.). Prowadzi działalność koncertował zarówno jako solista jak i kameralista. Występował m.in. z orkiestrami symfonicznymi Słupska, Gdańska, Zielonej Góry i in. Odbył kilka tournée koncertowych m.in. w Japonii, Stanach Zjednoczonych. Występował w Szwecji, Norwegii, Niemczech, Włoszech, Anglii. Współpracuje z wybitnymi solistami środowiska gdańskiego (Kwintet Bałtycki, Natalia Stolarska i in.) oraz ze znakomitym skrzypkiem Konstantym Andrzejem Kulką. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia Gdańsk i Telewizji Gdańsk. W jego repertuarze znajdują się utwory z wszystkich epok dziejów muzyki, ze szczególnym upodobaniem muzyki romantycznej; łącznie z nowoczesnymi opracowaniami utworów jazzowych i ragtime’ów Scotta Joplina. Bogdan Kułakowski posiada w swym dorobku prawykonania (Koncert fortepianowy Elżbiety Sikory prezentowany podczas Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku pod batutą Jerzego Maksymiuka) oraz nagrania płytowe (wraz ze skrzypaczką Natalią Stolarską nagrał płytę Clair de Lune z muzyką C. Francka i C. Debussy’ego). Od roku 2001 jest także wykładowcą Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, od r. 2004 także dyrektorem Szkoły Muzycznej I i II st. w Słupsku. W roku 2005 został wybrany na stanowisko rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Sobotni koncert połączony jest ze spotkaniem z Piotrem Wittem, autorem książki
Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie, który w taki sposób zachęca do przeczytania tej pozycji:

„ Błyskotliwy sukces dzieli życie Chopina we Francji na dwie, odmienne epoki. Późniejszą znamy dobrze. Od kiedy stał się bogaty i sławny jego występy publiczne były zapowiadane na afiszach, relacjonowane i komentowane przez prasę; każdy gest, każde słowo notowali uczniowie, pamiętnikarze, diaryści. W odróżnieniu od niej pierwsze paryskie miesiące geniusza pozostają nieznane. Co robił, gdzie mieszkał, jak żył? Zamiast faktów powtarza się kilka legend notorycznie fałszywych. Biedni nie mają historii. A przecież okres przed triumfem zasługuje na lepsze poznanie: w ciągu tych miesięcy niefortunny kandydat na pianistę koncertowego przedzierzgnął się w najdroższego profesora fortepianu; kompozytor utworów przeznaczonych do wykonywania w wielkich salach w autora genialnych etiud, preludiów, nokturnów granych przed elitarną publicznością w czołowych salonach Paryża”.

Piotr Witt jest publicystą, historykiem, eseistą; w latach 70. był redaktorem działu sztuki dawnej w wydawanym w Warszawie czasopiśmie artystycznym Sztuka. Był komentatorem politycznym w redakcji polskiej Radia Wolna Europa. Począwszy od lat 80. do czasu zamknięcia tej rozgłośni wygłosił około trzech tysięcy komentarzy radiowych. Jest m. in. autorem monografii Vierge de Częstochowa, en tant q’une idée politique (Université de Lille, 1989), Hôtel de Monaco – Ambassade de Pologne (Flammarion, Paryż 2005), Kroniki Paryskie (Warszawa, RadioWNET 2016). W 2017 roku został laureatem nagrody  Zygmunta Krasińskiego.

Serdecznie zapraszamy do uczczenia urodzin Chopina wyjątkowym koncertem, który odbędzie się 3 marca o godzinie 17.00 w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni.

 

Bilety w cenie 15/20 złotych można rezerwować telefonicznie (56 682 79 30) lub za pomocą elektronicznego systemu rezerwacji.

 

Ośrodek zastrzega, że wszystkie nieodebrane rezerwacje są automatycznie anulowane 20 minut przed koncertem i ponownie skierowane do sprzedaży. Nie dotyczy osób korzystających z Chopin Busa.

 

Informujemy, że na koncert można dojechać Chopin Busem:
z Torunia:
15:30 – Urząd Marszałkowski, Plac Teatralny 2
15:40 – Rubinkowo, przystanek przy markecie Obi (bilet w obie strony 10 zł)
z Golubia-Dobrzynia:
16:20 – Starostwo Powiatowe, pl. 1000-lecia 25 (przejazd darmowy)
Powrót około pół godziny po koncercie. 

Projekt i realizacja: WiWi.pl