Dzień bez śmiecenia w SP Płonne- ChceMiSie


Dzień 11 maja był dla wyjątkowy dla uczniów Szkoły Podstawowej w Płonnem- po raz pierwszy wzięli oni udział w akcji „Dzień bez Śmiecenia”. Każda klasa musiała zmierzyć się z zadaniami powierzonymi przez panią Katarzynę Foksińską- koordynatorkę przedsięwzięcia w naszej szkole.

Najtrudniejszym zadaniem, ale i budzącym wiele emocji było przygotowanie biżuterii, przedmiotów użytecznych i rzeźby z odpadów komunalnych. Wyczarowano wiele bardzo ciekawych rzeczy- wazony, koszyczki, świeczniki, lampiony z słoiczków, miotłę z butelek pet, pierścionki z rolek po papierze toaletowym, wycieraczkę z nakrętek,węża z reklamówek….Nie sposób wymienić wszystkich, uczniowie byli zdziwieni, że można takie piękne przedmioty zrobić po prostu ze śmieci. Młodsze klasy przygotowały rzeźby z odpadów. Szczególnie zachwyciło drzewo wykonane przez klasę II pod opieką pani dyrektor Małgorzaty Marcinkowskiej z rolek po ręcznikach papierowych ozdobionych odrysowanymi rączkami drugoklasistów.
 Każda klasa ułożyła także wiersz o tematyce ekologicznej zachęcający do segregacji odpadów. Kolejnym etapem obchodów Dnia bez Śmiecenia był quiz pod hasłem”Jeden z dziewięciu- czyli co wiem o segregacji śmieci” Rywalizacja była niezwykle wyrównana. Ostatecznie wygrała Wiktoria Żółtek z klasy VI, II miejsce zajął Mateusz Rykaczewski z klasy V,zaś III Daria Dąbrowska z klasy VI.Sam turniej bardzo wiele nas nauczył, dowiedzieliśmy się bardzo wiele istotnych  rzeczy na temat właściwej segregacji odpadów.
Po turnieju przystąpiono do realizacji teorii w praktyce, czyli zbiórki śmieci na wyznaczonych poszczególnym klasom terenach i oczywiście ich segregacji. Mimo niesprzyjającej aury humory nam dopisywały. Mamy nadzieję,że swoją postawą uczniowie pokazali wszystkim,że należy dbać o środowisko.
Podsumowania działań dokonano na apelu. Pani dyrektor Małgorzata Marcinkowska wręczyła nagrody zwycięzcom quizu, a wszyscy mogli obejrzeć efekty pracy kolegów z innych klas na wcześniej przygotowanej wystawie.

Projekt i realizacja: WiWi.pl