„Wakacje z Chopinem”
Szanowni Państwo,
Nadeszło lato, a wraz z nim czas urlopów, dlatego Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na cykl „Wakacje z Chopinem”. Kolejny koncert z cyklu odbędzie się 14 lipca o godzinie 12:15. Na deskach szafarskiej estrady wystąpi Beata Bilińska. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Beata Bilińska jest pianistką, kameralistką i pedagogiem. Od ponad 20 lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując na scenach w Polsce i za granicą.
Artystka ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach z wyróżnieniem, gdzie obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny. Beata Bilińska prowadzi także kursy mistrzowskie i zasiada w jury prestiżowych konkursów pianistycznych.
W 2003 roku zadebiutowała w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jako pierwsza polska pianistka wykonała Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” Krzysztofa Pendereckiego oraz prawykonała II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara.
Pianistka ma na swoim koncie 12 płyt, które przyniosły jej liczne nagrody fonograficzne, takie jak MIDEM Classical Award 2008. Była wielokrotnie nominowana do „Paszportu Polityki” oraz nagrody „Fryderyk”, a w 2015 roku otrzymała Statuetkę „Fryderyk”.
Podczas koncertu artystka wykona następujące utwory Fryderyka Chopina:
Nokturn Es-dur op. 55 nr 2
Mazurki op. 68 (C-dur, a-moll, F-dur, f-moll)
Ballada F-dur op. 38
Walc a-moll op. 34 nr 2
Scherzo h-moll op. 20
Tarantela As-dur op. 43
Polonez As-dur op. 53
Po koncercie wernisaż wystawy malarskiej „EKO-harmonie” autorstwa dr Joanny Bielskiej-Krawczyk.
„EKO-harmonie” to zbiór prac inspirowanych przyrodą, mający na celu ukazanie natury jako źródła harmonii i piękna. Wystawa prezentuje zarówno pejzaże i motywy florystyczne, jak i abstrakcyjne kompozycje. Centralnym motywem jest symbolika ośmioboku, w którą wpisane są roślinne i zwierzęce elementy. Abstrakcyjne obrazy mają za zadanie tworzyć plastyczny komentarz do dzieł przedstawiających, podkreślając ideę harmonii inspirowaną myśleniem pitagorejskim.
Dr Joanna Bielska-Krawczyk jest historykiem sztuki, literaturoznawcą, poetką i badaczką. Wykładała na wielu uczelniach, w tym na Universidad de Nawarra w Pampelunie oraz Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prowadziła badania m.in. na Capri, w Rzymie i Paryżu. Jako członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich przez kilka lat pełniła funkcję sekretarza oddziału toruńskiego. Jest autorką licznych publikacji, w tym nominowanej do nagrody Giedroycia rozprawy „Między widzialnym a niewidzialnym” oraz książki „Cienie K.” wyróżnionej nagrodą rektora UMK.
Serdecznie zapraszamy na koncert i otwarcie wystawy.
Do zobaczenia w Szafarni!