Obowiązkowy KSeF odroczony do 1 lutego 2026 r.


  • Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r.
  • W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF.
  • Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

5 czerwca Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT, która przesuwa obowiązek wystawiania e-faktur na 1 lutego 2026 r.

Oznacza to, że do tego czasu zasady wystawiania faktur pozostają bez zmian. Ustawa z dnia 9 maja 2024 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod pozycją 852.

W drugim projekcie legislacyjnym ministerstwo przedstawi propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowego KSeF:

 

  • 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł,
  • 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

 

Mimo odroczenia terminu wdrożenia obowiązku e-fakturowania w KSeF, w Ministerstwie Finansów nie ustają prace nad dostarczeniem podatnikom bezpłatnych narzędzi do korzystania z systemu.

Ministerstwo udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF. Umożliwia ona wystawianie na smartfonie podstawowych faktur w KSeF oraz ich korekt.

Dodatkowo, aplikacja pozwala na podgląd otrzymanych i wystawionych faktur w KSeF. Aplikacja jest już dostępna w sklepach Google Play i App Store.

Więcej informacji na temat usługi znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów: Aplikacja Mobilna KSeF.

 


Projekt i realizacja: WiWi.pl