DOŻYNKI GMINNE- RADOMIN 2017


W dniu 20 sierpnia br. mieszkańcy Gminy Radomin podziękowali za plony podczas obchodów Dożynek Gminnych, które odbyły się w miejscowości Radomin. Dożynki to staropolski obyczaj, piękna, trwająca przez wieki tradycja, przekazywana z pokolenia na pokolenie, której symbolem jest bochen chleba, miód i piękne wieńce dożynkowe. Stanowią one element polskiej kultury i naszej tożsamości. Obyczaj dożynkowy podkreśla wartości obecne przez stulecia na polskiej wsi: miłość i przywiązanie do ziemi, szacunek dla otaczającej przyrody, kultywowanie tradycji i zwyczajów naszych ojców. Należy się cieszyć, że te piękne zachowania obecne są w naszej gminie. Dowodem są te przepiękne wieńce dożynkowe wyrażające dumę i radość z udanych zbiorów, pokazujące jednocześnie bogatą duszę rolnika-artysty.

Korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą ze Zbójna, pod batutą Pana Mirosława Kalinowskiego, przeszedł spod świetlicy wiejskiej w Radominie na teren boiska sportowego, gdzie odbyła się Msza Święta celebrowana przez ks. Andrzeja Majewskiego – Proboszcza Parafii p. w. Św. Mikołaja w Radominie, wraz z ks. Leszkiem Błaszczakiem z parafii p. w. św. Jakuba w Płonnem oraz ks. Wojciechem Zaleśkiewiczem z parafii p. w. WNMP w Dulsku.

Tegorocznymi Starostami Dożynek byli Pani Wioletta Klaban z Rętwin i Mariusz Pętlicki z Radomina, którzy po uroczystej Mszy świętej wręczyli Wójtowi Gminy Radomin i Przewodniczącemu Rady Gminy chleb i miód, którymi podzielono się z uczestnikami dożynek.

Serdeczne podziękowania za chleb oraz ogromny wysiłek włożony w pracę na roli na ręce Wójta Gminy Radomin złożyli zaproszeni goście m.in.:

Ryszard Bober – Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Andrzej Okruciński – Starosta Powiatu Golubsko – Dobrzyńskiego, Franciszek Gutowski- v-ce starosta Powiatu Golubsko – Dobrzyńskiego, podinsp. Ireneusz Piszczatowski Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Golubiu-Dobrzyniu, bryg. Paweł Warlikowski- Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Golubiu-Dobrzyniu, Dorota Weber – Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Golubiu-Dobrzyniu, Filip Szreter- kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Golubiu-Dobrzyniu, Dariusz Zdziarski kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Golubiu-Dobrzyniu, Mariusz Piątkowski- Burmistrz Miasta Golub-Dobrzyń, Katarzyna Kukielska – Wójt Gminy Zbójno, Jerzy Cieszyński- Wójt Gminy Ciechocin, Marek Ryłowicz – Wójt Gminy Golub – Dobrzyń, Jan Koprowski – Wójt Gminy Brzuze, Agnieszka Matyjasik- Sekretarz Gminy Wąpielsk oraz Wojciech Pietrzak Przewodniczący Powiatowej Kujawsko- Pomorskiej Izby Rolniczej.

Wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla uczestników konkursu „Piękny ogród 2017”. Laureatem konkursu została Pani Urszula Kwiatkowska z Dulska, drugie miejsce zajął Pan Michał Kłoss z Radomina, a trzecie miejsce przypadło Pani Annie Gwarek z Płonnego.

Podczas uroczystości dokonano również wyboru najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Do konkursu na najpiękniejszy tradycyjny wieniec zgłoszono 13 wieńców.

Wszystkie wieńce dożynkowe były przepiękne, co podkreślali zgodnie członkowie komisji. Wybór nie był łatwy. Komisja konkursowa zgodnie podjęła decyzję o nagrodzeniu sołectwa Radomin- nagradzając czekiem w kwocie 500 zł, drugie miejsce zajęło sołectwo Wilczewo- nagroda w wysokości 400 zł, trzecie miejsce zajęło sołectwo Wilczewko z czekiem w wysokości 300 zł, pozostałym sołectwom zostały wręczone nagrody pocieszenia w kwocie 100 zł dla każdego z sołectw.

Na uroczystościach dożynkowych wystąpiły dzieci z Zespołu Szkół w Radominie zespół „Folkowe Nutki” pod opieką Stefani Kłoss, występ wzbudził ogromny podziw wśród uczestników dożynek. Na scenie wystąpiły także zespoły „Abba Show” i Boney M. Show”

Następnie przeprowadzono szereg konkursów dla dzieci i dorosłych za które każdy z uczestników otrzymał nagrodę. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci tj. dmuchawców, stoisk z zabawkami, obwarzankami, watą i popcornem.

Na specjalnych stoiskach prezentowały się stowarzyszenia i koła gospodyń z terenu gminy Radomin. Można było skosztować: grochówki, karkówki, kiełbasy, kaszanki, swojskiego chleba ze smalcem i ogórkiem, leczo, ciast oraz wiele innych przysmaków.

Serdeczne podziękowania za zaangażowanie w Dożynki Gminne dla Stowarzyszeń z:

Radomina, Szczutowa, Rętwin, Łubek, Płonnego, Szafarni oraz Dulska składa Wójt Gminy Radomin wraz z mieszkańcami.

W wystawach udział wzięło również: Koło Łowieckie „SZARAK”, Stowarzyszenie „Retro-Traktor” z Golubia – Dobrzynia. Wystawy te wzbudziły podziw i uznanie wśród oglądających.

Głównym punktem programu był występ zespołu disco polo „ERATOX”, który porwał uczestników dożynek do wspólnego śpiewania i zabawy. Grupa „ERATOX” kojarzona jest przede wszystkim z piosenką „Będę czekał na Ciebie”, którą jak się okazało mieszkańcy naszej gminy bardzo dobrze znają.

Udane uroczystości dożynkowe uczestnicy zakończyli pod gwiazdami przy dźwiękach muzyki zespołu „Triada Band”.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w uroczystościach dożynkowych.

Projekt i realizacja: WiWi.pl