Wakacje z Chopinem


Fundacja Chopin w Ogrodzie Sztuk, działająca przy Ośrodku Chopinowskim w Szafarni zaprasza na cykl wakacyjnych recitali chopinowskich, które odbędą się od 2 lipca do 13 sierpnia, we wszystkie niedziele o godzinie 12.15. Podczas siedmiu koncertów w pałacu w Szafarni rozbrzmiewać będzie muzyka Fryderyka Chopina oraz utwory innych znanych kompozytorów w interpretacji wybitnych artystów z Polski i z zagranicy. Cykl wakacyjnych recitali fortepianowych to propozycja, która znacząco ubogaci artystyczną ofertę wakacyjną naszego regionu i sprawi, że ponownie ożyją miejsca w województwie kujawsko- pomorskim związane z muzyką i postacią Fryderyka Chopina. W trakcie „Wakacji z Chopinem” publiczność będzie mogła nie tylko wysłuchać dzieł tego kompozytora, ale także poznać historyczne szczegóły, anegdoty i ciekawostki z pobytu młodego Chopina w Szafarni w 1824 i 1825 r. Recitale połączone będą z odczytaniem  fragmentów Kuriera Szafarskiego, czyli listów Chopina, które przybrały kształt żartobliwej wakacyjnej gazety.

Pierwszy koncert z cyklu „Wakacje z Chopinem” odbędzie się już w niedzielę 2 lipca o godzinie 12.15. Na estradzie Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni wystąpią Federica Stellini i Klaus Maurer ze Szwajcarii. W interpretacji muzyków będzie można wysłuchać melancholijnych i dramatycznych dzieł Fryderyka Chopina. Podczas tego koncertu zabrzmi m.in. Walc As –dur op. 69 nr 1 nazywany „walcem pożegnalnym” oraz romantyczny Walc h-moll op.69 nr 2. Następnie będzie można usłyszeć Balladę f-moll op. 52, która uznana została za szczytowe osiągnięcie w ramach balladowego gatunku. Liryczną atmosferę kontynuować będzie Andante spianato o charakterze spokojnego nokturnu, a zarazem kołysanki, które przerwane zostanie przed dynamiczny Wielki Polonez Es-dur Fryderyka Chopina. Na zakończenie muzycy wykonają Wariacje D-dur, na temat pieśni T. Moore’a, wg włoskich melodii ludowych, na 4 ręce, o których można przypuszczać, że były grane przez młodego Chopina wraz z Ludwiką Dziewanowską na cztery ręce podczas wakacji w Szafarni. W ten sposób letnie spotkania w szafarskim dworku będą bezpośrednim nawiązaniem do wakacyjnego pobytu nastoletniego kompozytora na ziemi dobrzyńskiej.

Federica Stellini  pochodzi z Włoch. Początkowo gry na fortepianie uczyła się pod kierunkiem matki. Następnie rozpoczęła naukę w konserwatorium L. Cherubini oraz w szkole Marii Tipo we Florencji. Tam otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Uczestniczyła w wielu konkursach zdobywając prestiżowe włoskie nagrody takie jak: Citta di Albenga, Premio Schubert! Agora 80, Citta Di Gallarate, Premio Schumann!. Federica Stellini jest zaangażowana w liczne projekty muzyczne, które organizuje w Conservatoire populaire de Musique de Dance et Theatre,  gdzie od 2015 roku pełni funkcje dziekana, a naucza od 2008 roku. Organizowała koncerty integralne z sonatami  Prokofiewa, Skriabina, preludiami op. 34 Szostakowicza oraz projekt integralnych etiud Chopina. Gra w licznych zespołach kameralnych. Występuje także jako solistka.

Klaus Maurer urodził się w Bienne w rodzinie muzyków. W wieku sześciu  rozpoczął naukę gry na skrzypcach. Po zdobyciu dyplomu wirtuoza w Genewie u Corrado Romano, podjął studia w Rzymie w klasie Arrigi Peliccia, a także w Toronto w klasie Lorand Fenyves i w Los Angeles u Claire Hodgkins. Następnie kształcił się w Salzburgu  u Sandora Vegh. Po studiach został koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej w Bienne. Podjął studia dyrygenckie w Konserwatorium w Genewie, u Arpada Gerecz i w Los Angeles u Herberta Blomstedt. Dyrygował Zespołem Tour de Marsens, z którym koncertował w Paryżu, dla Fundacji  Paul Claudel we Francji, na Festiwalu w Bochum. Jako pierwszy skrzypek Nowego Kwartetu Genewskiego i Kwintetu Opus 23 odbył tournée koncertowe po Włoszech, Francji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Polsce, Hiszpanii, Argentynie i Boliwii. Występuje w programach radiowych i telewizyjnych. Z kwintetem koncertował w Ameryce Południowej wspomagając ruch humanitarny Muzyka – Nadzieja. W 2005 podjął współpracę z Międzynarodową orkiestrą Sai Symphony Orchestra w Indiach. Klaus Maurer nauczał gry na skrzypcach w Konserwatorium w Genewie i prowadził Orchestre de Sain-Jean w Genewie.

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 2 lipca o godzinie 12.15. do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni na pierwszy recital fortepianowy z cyklu „Wakacje z Chopinem”.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Zadanie „Wakacje z Chopinem” współfinansowane jest ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


Projekt i realizacja: WiWi.pl