KLASYKA NA DWA AKORDEONY
Wszystkich miłośników dźwięku akordeonu serdecznie zapraszamy 22 kwietnia na godzinę 17.00 do Ośrodka Chopinowskiego na wyjątkowy koncert – Klasyka na dwa akordeony. Podczas tego wieczoru wystąpią bracia Włodzimierz i Iwan Gajdyczuk, którzy zaprezentują najsłynniejsze dzieła muzyki poważnej w nowych, mistrzowskich aranżacjach.
W programie koncertu znajdują się liczne utwory Fryderyka Chopina, m.in. niezwykle dźwięczny i lapidarny w charakterze Polonez A–dur op. 40 nr 1 oraz Etiuda E-dur op. 10 nr 3, w której kompozytor zawarł jedną z najpiękniejszych swoich melodii. Publiczność będzie także miała okazję wysłuchać urzekających walców Chopina, które przynoszą muzykę pełną elegancji, czaru i naznaczoną głęboką ekspresją.
Podczas tego koncertu zabrzmią także dzieła innych mistrzów muzyki poważnej. W aranżacji na dwa akordeony bracia Gajdyczuk wykonają jedną z najbardziej znanych kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta Eine kleine Nachtmusik (Mała nocna muzyka), czyli Serenadę G-dur nr 13 KV 525, w oryginale przeznaczoną na kwartet smyczkowy.
Tego wieczoru będzie można też usłyszeć trzy fragmenty z Czterech pór roku Antonio Vivaldiego oraz słynne Rondo Alla Turca (Marsz Turecki) z Sonaty fortepianowej A-dur KV 331 Wolfganga Amadeusza Mozarta, w którym kompozytor naśladował instrumenty i sposób gry kapel janczarskich. Bracia Włodzimierz i Iwan Gajdyczuk na akordeonach wyczarują również magiczny nastrój, wykonując znane utwory rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego: Taniec Cukrowej Wieszczki i Trepak z baletu Dziadek do orzechów.
Nie zabraknie również porywającego Tańca z szablami, pochodzącego z finału IV aktu baletu Gajane Arama Chaczaturiana, w którym wyraźnie słychać nawiązanie do wojennego tańca. Z kolei w melancholijny ton wprowadzi wszystkich jeden z najbardziej znanych polskich polonezów, powstały jeszcze w okresie sentymentalizmu, Polonez a-moll, Pożegnanie Ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego.
Na zakończenie bracia Włodzimierz i Iwan Gajdyczuk zagrają rozpoznawalne od pierwszych taktów utwory austriackich kompozytorów: porywającą do tańca Tric-Trac-Polkę Johanna Straussa (syna) oraz majestatyczny Marsz Radeckiego Johanna Straussa (ojca).
Wszystkie utwory wykonane podczas tego wieczoru w mistrzowskiej interpretacji duetu akordeonowego z pewnością dostarczą słuchaczom wielu muzycznych wzruszeń. Znane i lubiane dzieła muzyki poważnej w nowych aranżacjach przybliżą wirtuozi akordeonu, dzięki czemu sobotnie spotkanie z klasyką będzie niepowtarzalnym doświadczeniem dla każdego miłośnika tego instrumentu.
Duet akordeonowy współtworzą bracia Włodzimierz i Iwan Gajdyczuk. Pochodzą z miasta Czerniowce na zachodzie Ukrainy. Są absolwentami Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Występowali w Polsce, Włoszech, Niemczech oraz na Ukrainie. Wykonują głównie muzykę baroku, ale także jazz i muzykę awangardową. W 2008r. otrzymali wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu. Jako soliści są również laureatami międzynarodowych konkursów. Włodzimierz Gajdyczuk jako stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Gaude Polonia kształcił się pod kierunkiem prof. Jerzego Kaszuby w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Iwan Gajdyczuk obecnie pracuje w Państwowym Ludowym Zespole Pieśni i Tańca Kalyna w Kijowie.
Serdecznie zapraszamy do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni na koncert Klasyka na dwa akordeony już w najbliższą sobotę, 22 kwietnia, o godzinie 17.00.
Bilety w cenie 15/20 złotych można rezerwować za pomocą elektronicznego systemu rezerwacji, telefonicznie (56 682 79 30) lub przez internet e-mail: osrodek@szafarnia.art.pl.
Nieodebrane rezerwacje są automatycznie anulowane 20 minut przed koncertem i ponownie skierowane do sprzedaży. Nie dotyczy osób korzystających z Chopin Busa.
Informujemy, że na koncert można dojechać Chopin Busem:
z Torunia:
15:30 – Urząd Marszałkowski, Plac Teatralny 2
15:40 – Rubinkowo, przystanek przy markecie Obi (bilet w obie strony 10 zł)
z Golubia-Dobrzynia:
16:20 – Starostwo Powiatowe, pl. 1000-lecia 25 (przejazd darmowy)
Powrót około pół godziny po koncercie.
Ośrodek Chopinowski jest instytucją finansowaną ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.